apteczka pierwszej pomocy

Oliwa z oliwek w domowej apteczce

Oliwa z oliwek to najcenniejszy, zdrowy tłuszcz, który uzyskuje się z owoców oliwki europejskiej. Jest to jeden z najstarszych olejów  znany na całym świecie, aktualnie spożywanie go stało się bardzo popularne u osób dbających o własną dietę.

Oliwa z oliwek posiada szeroki wachlarz zastosowań, wykorzystuje się ją przede wszystkim w kuchni, ale także znajduje zastosowanie w zabiegach kosmetycznych. Dietetycy uważają, że ten tłuszcz obowiązkowo powinien znajdować się w diecie każdego człowieka. Oliwa z oliwek posiada mnóstwo składników odżywczych, a najzdrowszym rodzajem oliwy jest extra virgin. W jej składzie znajdują się duże ilości związków fenolowych oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3 i Omega 6. Oliwa z oliwek wzbogacona jest w witaminy A, C, E i te z grupy B.

Popularne oleje z oliwek z https://advancedfood.pl/oliwa-z-oliwek

Oliwa z oliwek  może być świetnym pomocnikiem w walce z infekcją gardła. Gdy dopadło nas zakażenie dróg oddechowych i czuć pierwsze objawy, takie jak drapanie w gardle to warto sięgnąć po ten cudowny tłuszcz. Drapanie w gardle to częsty symptom towarzyszący przeziębieniom, ważne jest wtedy, by gardło nawilżać, a właśnie oliwa ma takie działanie. Naturalne sposoby leczenia są zawsze najbezpieczniejsze dla organizmu. Dobrym sposobem na suchość w gardle jest picie łyżki oliwy wymieszanej niewielką ilością cytryny i miodu. Poprzez stworzenie ochronnej powłoki na śluzówkach gardła  oliwa złagodzi ból, a łącząc się z pozostałymi składnikami stworzy naturalny syrop, który będzie zdrową alternatywą dla syropów aptecznych, które w swoim składzie zawierają chemię. Dzięki zawartości dużych ilości kwasu oleinowego oliwa powoduje spadek zachorowań na astmę, a także alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa.

Mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego nie chorują na te choroby i to jest dobry przykład, że oliwa z oliwek naprawdę ma dobry wpływ na zdrowie. Stosowana jest także w kosmetyce naturalnej, jest składnikiem wielu kosmetyków o działaniu nawilżającym. Kosmetyki, które w swoim składzie zawierają oliwę z oliwek, a dokładnie nienasycone kwasy tłuszczowe odpowiadają za nawilżenie oraz odżywienie skóry, dzięki czemu staje się ona gładsza i piękniejsza. Sucha, zmęczona skóra staje się odżywiona, zregenerowana i wygląda dużo korzystniej. Olej ten skutecznie chroni także skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym, które w dużych ilościach może szkodzić.

wnętrze apteczki

Kosmetyki na bazie oliwy z oliwek poleca się dla skóry dojrzałej, naczynkowej oraz wrażliwej. Zawartość oliwy powoduje, że skóra staje się lepiej ukrwiona i elastyczna, a co za tym idzie zmarszczki ulegają spłyceniu. Oliwa z oliwek ma także szereg innych cudownych właściwości , które pozytywnie wpływają na nasz organizm. Zawiera duże ilości antyoksydantów, a one z kolei chronią przed chorobami nowotworowymi. Nienasycone kwasy tłuszczowe regulują poziom cholesterolu we krwi, a przeciwutleniacze spowalniają procesy starzenia się organizmu. U osób mających problem z trawieniem oliwa świetnie się sprawdzi, ponieważ skutecznie radzi sobie z zaparciami, zapobiegając także zachorowaniom na choroby wrzodowe.