nowoczesna_kuchnia

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu baterii kuchennej?

Współczesne baterie kuchenne różnią się w istotny sposób od tych, które królowały w tych pomieszczeniach przed kilkunastu laty. W oczy rzuca się przede wszystkim ich nietypowa kolorystyka i design, zmiany dotyczą jednak również funkcjonalności tego rodzaju rozwiązań. Na co powinniśmy zatem zwracać szczególną uwagę przygotowując się do zakupu, jeśli zależy nam na tym, aby był dla nas satysfakcjonujący przez długi czas?

Po pierwsze – dobór baterii do zlewozmywaka

To, na jaki zlewozmywak zdecydowaliśmy się w kuchni, zwykle jest uzależnione od naszych wyobrażeń stylistycznych dotyczących tego pomieszczenia. Królują zlewy stalowe, modne są jednak także modele ceramiczne oraz wykonane z konglomeratu. W każdym przypadku potrzeba zachowania spójności stylistycznej będzie nas skłaniać ku wyborowi nieco innej baterii.

W tym kontekście najbardziej rzucającym się w oczy kryterium podziału jest to, które mówi o bateriach w stylu retro oraz tych, których design jest bardziej nowoczesny. Modele mogą się różnić także kolorem oraz sposobem ich wykończenia. Tu wybór jest uzależniony przede wszystkim od naszych własnych preferencji. Jak już wspomniano, to spójność stylistyczna jest tą, która wydaje się mieć kluczowe znaczenie. Nie brakuje jednak osób ceniących sobie kontrastowość. Coraz modniejsze są też kuchnie wielokolorowe, które tętnią życiem i zrywają z wizerunkiem dość sterylnego pomieszczenia.

Po drugie – funkcjonalność

Przez pewien czas wybierając baterie kuchenne https://armadesi.pl/8-baterie-kuchenne musieliśmy się liczyć z tym, że każdy ich model będzie potrafił mniej więcej tyle samo. Dziś jednak ich funkcjonalność także staje się jednym z tych kryteriów wyboru, które mogą mieć duże znaczenie. Najprostsze modele wyposażone w dwa pokrętła coraz rzadziej stoją na sklepowych półkach. Znajdują zastosowanie jedynie w kuchniach retro, a ich producenci i tak chętnie wprowadzają do nich innowacje. Nie ulega wątpliwości, że baterie jednouchwytowe są bardziej wygodne zwłaszcza, że mieszacz zimnej i ciepłej wody ma wymierny wpływ na ich szybką gotowość do pracy. Jakby tego było mało, coraz częściej obserwujemy baterie pozbawione uchwytu. Te do swojego działania wykorzystują fotokomórkę odkręcając się w tym samym momencie, gdy podsunie się pod nie naczynie lub rękę.

jasne_pomieszczenie_kuchenne

Rozwiązaniem, które dziś pojawia się w niemal każdej nowej kuchni jest też bateria z perlatorem, a więc specjalnym urządzeniem odpowiadającym za napowietrzenie wody. Perlator jest dziś montowany nawet w bateriach w stylu retro, a osoby, które mają z nim do czynienia już od dłuższego czasu potwierdzają, że rzeczywiście sprawdza się znakomicie, gdy zależy nam na oszczędzaniu wody.

Po trzecie – kwestie związane z montażem

Wybierając baterię kuchenną musimy zastanowić się także nad tym, jaki rodzaj montażu będzie najbardziej korzystny z naszego punktu widzenia. Tu warto zwrócić uwagę na to, że nie zawsze jesteśmy jedynymi osobami, które o tym decydują. Przykładowo, pewne ograniczenia nakłada na nas montaż baterii ściennych. Te montuje się bezpośrednio na ścianie, co wiąże się z jej kuciem oraz wierceniem. Nie w każdej kuchni są to mile widziane czynności.

Nic więc dziwnego, że to baterie stojące wyposażone w wyciąganą słuchawkę oraz takie, które posiadają wylewkę typu U są tymi, które cieszą się dziś największą popularnością. Przeważnie montuje się je w specjalnych otworach w zlewozmywaku, modne są jednak także modele montowane bezpośrednio w blacie. W większych kuchniach sporą popularnością cieszą się także baterie wolnostojące. Zabierają sporo miejsca, ale ich szyk jest niemożliwy do podważenia.