komar

Moskitiery na wakacje – najlepsza ochrona przed uciążliwymi owadami

Słońce świeci na zewnątrz i każdy z nas zaczyna planować weekendowy wypoczynek na działce. Kiedy nawet takiej nie posiadamy, to zawsze otwieramy szerzej okna, żeby wywietrzyć dom po zimowej przerwie i wpuścić do domu nieco promieni słonecznych. Niestety wraz z pierwszymi słonecznymi promieniami, do wnętrza zaglądają też owady. Często te najbardziej irytujące jak muchy czy komary.

Komary, meszki czy muchy rzadko w naszym klimacie bywają niebezpieczne, ale to w żaden sposób nie umniejsza ich uciążliwości. Problemy pojawiają się już za dnia. W nocy, kiedy cały pokój jest wypełniony bzyczącymi komarami, właściwie nie da się komfortowo spać.

Istnieje jednak proste i skuteczne rozwiązanie tego problemu. To montaż moskitiery. I choć nie uchroni nas ona, przed owadami znajdującymi się na zewnątrz, to zapewni nam bezpieczny i spokojny sen i brak uciążliwych, swędzących ukąszeń. Sama moskitiera może mieć różnorakie konstrukcje. Te starszego typu były wykonane siatka z włókna szklanego, które przyklejano do ościeżnicy dwustronną taśmą. Niestety takie rozwiązanie ma swoje wady. Przede wszystkim siatka po jednym sezonie zaczyna się nam rozklejać i musimy na nowo montować nowe moskitiery. Dlatego dużo korzystniej jest skorzystać z nowoczesnych rozwiązań. Współcześnie dostępne są na rynku produkty tego typu, które zbudowane zostały na bazie ramki PVC lub aluminiowej, na którą została naciągnięta siatka z włókna szklanego.

Ważnym elementem, kluczowym do jej skuteczności jest wielkość oczek. Najlepsze moskitiery mają na tyle drobne oczka, aby nie przedarł się przez nie żaden owad, a jednocześnie, aby ich gęstość nie przesłaniała nam całkowicie widoku zza okna. Czystości widoku nie da się utrzymać, nawet jeśli moskitiera będzie w najbardziej możliwym, neutralnym kolorze. Dlatego należy się tu stosować zasadą maksymalizacji zysków w stosunku do minimalizacji strat w sensie estetycznym. Najkorzystniejszym wyborem są moskitiery o profilach ramki wykonanych z walcowanej taśmy aluminiowej o grubości 0,5 mm. W ramce zainstalowana jest siatka o wymiarach oczek 1,2 mm x 1,2 mm. Taka siatka nie pozwala wlecieć do domu właściwie żadnemu stworzeniu.

owad

Moskitiery produkowane są na wymiar. Dlatego, zanim wybierzemy się do salonu sprzedaży lub do sklepu internetowego, powinniśmy dokładnie zmierzyć nasze okna. Przy zakupie należy podać wysokość i szerokość każdego skrzydła wraz z ramą, wówczas bowiem będziemy mieli pewność, że zamówimy moskitierę w odpowiednim rozmiarze. Niekiedy dany sprzedawca pozwala nam dobrać moskitierę pod kolor budynku lub okien. Dostępne są też już powszechnie moskitiery, które są dostosowane do montażu na drzwi. Często bowiem uda nam się skutecznie zabezpieczyć wejścia okienne, ale przy drzwiach, które podczas upału otwarte są często cały dzień, wszystkie zabiegi ochronne, niestety mogą zdać się na nic. Zwłaszcza szwankuje tu ochrona przed muchami, gdyż komary pojawiają się już najczęściej w porze dnia, kiedy drzwi wejściowe pozostają zwykle zamknięte. Należy też przed zakupem dowiedzieć się, czy nasza moskitiera przetrwa miesiące zimowe. Jeśli nie należy ją niestety zdemontować. Inaczej ulegnie nieodwracalnemu zniszczeniu.