Miejsca do żeglowania

Jeziorak

Do pływania po Jezioraku przyda się sprawdzony jacht z silnikiem. Osoby pływające po tym jeziorze podkreślają, że niezależnie, w jakim miejscu się żegluje, wiatr dmucha prosto w twarz. Przeciętna siła wiatru wynosi od 1 do 4 w skali Beauforta. Są miejsca, gdzie można napotkać na większe podmuchy. Takim rejonem jest na przykład okolica zatoki Widłągi. Jednak już samo wpłynięcie do zatoki to miły chyba dla każdego po wyczerpującej żegludze spokój. Podobna sytuacja jest także, jeśli chodzi o Płaskie. Tutaj jednak co bardziej wprawieni żeglarze przestrzegają przed drutami w cieśninie. Zalecają, by najlepiej od razu położyć maszt, a nie łudzić się, „że się zmieścimy”. Taka asekuracja, choć wymaga trochę zachodu, na pewno będzie bezpieczniejsza.

Kan-Therm Warszawa
http://www.minsbud.pl/
Sprzedaż materiałów hydraulicznych.
Instalacje wodno-kanalizacyjne.

Jako miejsce odpoczynku polecany jest Szeląg Wielki, gdzie można uświadczyć czystej wody, spokoju i naprawdę pięknych widoków. Jeżeli chodzi o kanały i śluzy – do pokonania nawet dla niezbyt doświadczonego żeglarza.

Narie

Charakterystyczną cechą tego jeziora jest połączenie otwartych przestrzeni, które dają możliwość swobodnego, łatwego żeglowania z wąskimi cieśninkami. Jezioro w całości objęte jest strefą ciszy, co wpływa na to, że jest wybierane przez wiele osób. Można spotkać tutaj osoby łowiące ryby (jezioro jest bogate w węgorze, szczupaki, okonie, sielawy), czy nurkujące. Miejsce idealne na relaks, na wypoczynek w ciszy i spokoju.

Długość linii brzegowej jest równa aż 53 km, uważana jest przy tym za najciekawszą. Tu po prostu nie da się nudzić. Kilkanaście wysp (kryjące skarby i pokryte przez dwustuletnie rośliny), zatoki,

Niegocin 

Osoby wielokrotnie żeglujące w różnych miejscach podkreślają, że jezioro Niegocin samo zaprasza do organizowaniu zawodów, na szybkie dotarcie do wyznaczonego celu. Niegocin to jezioro dość dużych rozmiarów, trzecie pod względem wielkości na Mazurach, jednak nie należy do najgłębszych. Najgłębszy punkt ma 40 m, znajduje się w okolicy Giżycka. Dużo miejscowości na około jeziora zachęca do zatrzymania się i skorzystania z atrakcji miejscowości turystycznej.

Śniardwy

Wielu żeglarzy przyzna, że miano mazurskiego morza dla tego jeziora zostało przyznane nie bez przyczyny. Dużo ono bowiem mówi o jeziorze, które potrafi zadziwić nas wysoką falą, czy wzburzonymi wodami. Dreszczyk emocji, a czasami nawet niewielka obawa pozwoli nam zapamiętać na bardzo długo żeglowanie po tym jeziorze. Całe jezioro opływa się w co najmniej 4 dni.

Śniardwy to największe jezioro w Polsce. Łączy się ono z innymi jeziorami. Można przepłynąć nimi, jednak przygotujmy się na wąskie przesmyki.

Nie polecamy tego akwenu niedoświadczonym. Jest on bowiem dość niebezpieczny i może nam przynieść wiele niespodzianek. Spotkamy tu wiele głazów, mielizny. To z kolei wymaga wiele uwagi. Najlepiej żeglować, ciągle mając na uwagę mapę jeziora.

Na jeziorze zostały oznakowane trasy, które pozwalają na pokonanie odcinków w jak najbardziej bezpieczny sposób. Boje wskażą nam drogę do Mikołajek, Pisza, Okartowa.
Bywa, że wiele tu wiatr mający nawet 6 stopni w skali Beauforta. W takich momentach żegluga jest zabroniona.

Powiązane artykuły