trawnik

Jaka trawa na trawnik – najpopularniejsze gatunki traw

Wybór odpowiedniej trawy na trawnik wydaje się skomplikowany tylko na pierwszy rzut oka. Spowodowane jest to typową klęską urodzaju, ponieważ w sklepach jest naprawdę cała masa różnych gatunków traw i można się w tym pogubić.

Wystarczy jednak tylko podejść do problemu w sposób metodyczny, by bez problemu wejść na odpowiednią ścieżkę. Trawy różnią się bowiem wyglądem i część wyboru jest czysto estetyczna, ale podstawowe różnice pomiędzy nimi dotyczą tego, w jakim miejscu będą wykorzystywane. Inna trawa będzie zdobiła okolice skalnika, a po innej trawie będziemy biegali z dziećmi. To właśnie przez pryzmat funkcji wyklaruje się nasz wybór.

Nie oszczędzaj na trawie

Zanim zabierzemy się za wybór konkretnego rodzaju trawy, warto sobie uświadomić, że na trawie nie warto oszczędzać. Różnice w jakości są tu bowiem gigantyczne. W trawach nieznanych i tanich producentów nierzadko mamy do czynienia z pomieszanymi nasionami traw. Co więcej, w opakowaniu potrafi być sporo piasku, przez co wysiejemy mniej trawy, niż chcemy. Do tego trzeba też zwracać uwagę na termin przydatności nasion.

Trawy nie są zbyt długowieczne i ich nasiona szybko marnieją. Przekroczenie terminu ważności oznacza zgodę na spore ryzyko. Warto również zwrócić uwagę na to, czy wybrana mieszanka skomponowana jest w całości z traw zarejestrowanych w Polsce. Czasami trawy są po prostu importowane do naszego kraju bez większego pomyślunku, przez co część nasion jest potem niezdolna do życia w naszych warunkach i trawnik na tym cierpi.

Trawniki dekoracyjne

Trawniki dekoracyjne powinny być ładne, ale można mieć pewność, że nie będą wytrzymałe, więc chodzić po nich raczej nie należy. Jeśli już, trzeba zbudować przy nich chodnik. Wtedy sprawdzą się znakomicie. W mieszankach takich traw warto szukać odmian takich jak kostrzewa czerwona kępowa, kostrzewa czerwona półrozłogowa, kostrzewa czerwona rozłogowa, kostrzewa owcza i kostrzewa owcza szczeciniasta.

Trawniki użytkowe

Przeciwieństwem trawników dekoracyjnych są trawniki użytkowe, gdzie będziemy rozkładać meble ogrodowe, bawić się z dziećmi, grillować i po prostu aktywnie przebywać. Musimy koniecznie korzystać z traw, które są odporne na deptanie. Życica trwała, wiechlina łąkowa, kostrzewa czerwona kępowa i półrozłogowa to propozycje, które należy traktować priorytetowo.

Trawnik uniwersalny

Jeśli nie będziemy tam grać w piłkę, ale od czasu do czasu pójdziemy posiedzieć na słońcu, musimy zbudować trawnik uniwersalny. Będzie on całkiem ładny i odporny na deptanie, ale jeśli mu zrobimy krzywdę, będzie się długo regenerował. Jakie gatunki traw będą nam potrzebne? Życica trwała, kostrzewa czerwona kępowa, rozłogowa, półrozłogowa, owcza szczeciniasta i wiechlina łąkowa.

Trawnik zacieniony

Osobną kategorię tworzą trawniki zacienione. Dla nich odpowiednia trawa to kostrzewa owcza, kostrzewa trzcinowa, kostrzewa czerwona, wiechlina łąkowa i życica trwała. Taki trawnik będzie w miarę odporny na normalne użytkowanie, ale będzie rósł dość powoli i rozłożenie na nim dmuchanego basenu skończy się powstaniem placka gołej ziemi.