w pięknym salonie

Jak wybrać dobre meble do salonu

Wybór mebli do pokoju dziennego, czyli takiego w którym spędzamy większość naszego czasu wcale nie jest prostym zadaniem. Na początku zastanówmy się co tak naprawdę będzie nam potrzebne w omawianym pokoju.

W większości salonów główne skrzypce gra wypoczynek czyli sofa lub kanapa. Wybierając właśnie ten mebel zwróćmy uwagę na jago tapicerkę oraz obszycia. Nie zapomnijmy również rozsiąść się wygodnie, aby sprawdzić czy dany model będzie nam odpowiadał. Przy wyborze np. narożnika istotne jest, aby przed jego zakupem dokonać pomiarów pomieszczenia, w którym ma stanąć. Zwróćmy również uwagę na to czy zmieszczą się na nim wszyscy członkowie naszej rodziny oraz czy posiada przydatną funkcję rozkładania, którą docenimy, gdy goście zapragną spędzić u nas noc.

Kolejnym niezbędnym meblem w salonie jest komoda, przy wyborze której powinniśmy sprawdzić pojemność oraz wykonanie. Ważne jest także, aby zwrócić uwagę na sprawność zawiasów, okuć i płynność szyn, na których zawieszone są szuflady.

Oprócz wypoczynku i komody w większości salonów znajdziemy również takie meble jak fotele, regały, witryny, biblioteczki i dopełniające kompozycję stoliki kawowe. Jakie zatem cechy powinny posiadać te wszystkie elementy tworzące salon- miejsce najbardziej reprezentacyjne w naszym domu?

Po pierwsze, funkcjonalność. Pamiętajmy o tym, że wygląd nie jest najważniejszy. Każdy z wyżej wymienionych mebli, nie powinien tylko ładnie wyglądać, ale przede wszystkim powinien spełniać funkcję do której został stworzony. Na stoliku kawowym nie może, za każdym razem, gdy postawimy gorący napój pojawiać się ślad po naczyniu. W biblioteczce czy witrynie półki pod naciskiem książek nie powinny się wyginać, a fotele stać na chwiejnych nogach.

Po drugie solidne wykonanie, objawiające się w dopracowaniu każdego szczegółu. Dokręceniu zawiasu, wyważeniu drzwiczek i precyzyjnym wyszlifowaniu drewna, a także odpowiedniej impregnacji, zabezpieczającej przed kurzem, wodą i innymi zanieczyszczeniami pozwalające na zachowanie nienagannego wyglądu naszego mebla przez długie lata.

nowoczesny salon z pięknymi meblami

Salonowe meble powinny być również piękne, a może raczej pięknie wykonane. Ponieważ o gustach się nie dyskutuje kwestia piękna może być względna, ale bezwzględnie mebel powinien być pięknie wykonany. W taki sposób, abyśmy byli w stanie gołym okiem zauważyć dopracowanie każdego detalu. Ważne jest, aby szczegóły tworzyły piękną, spójną całość.

Z charakterem, czyli niepowtarzalne i tworzące wystrój nie tylko we wspomnianym salonie, ale oddające charakter całego wnętrza i jego właściciela. Naszym meblom, które zazwyczaj nie są meblami tworzonymi na zamówienie możemy nadać niepowtarzalności niewielkim nakładem finansowym. W jaki sposób? Bardzo prosty, wystarczy zmienić np. gałki.

Spójne z wystrojem. Jeżeli mamy już coś na oku bądź dany model np. komody śni nam się po nocach, przed dokonaniem zakupu sprawdźmy czy wybrany mebel będzie pasował do naszego wnętrza. Jeżeli nie jesteśmy co do tego przekonani, zastanówmy się jakich drobnych zmian – np. w postaci przemalowania pomieszczenia – możemy dokonać, aby nasz nowy nabytek i dotychczasowe meble utworzyły zgraną całość. Wiele inspiracji znajdziemy w Internecie, dlatego nie bójmy się zmian w wystroju naszych wnętrz.