ortodonta

Jak uchronić się przed próchnicą zębów?

Pytanie o to, jak walczyć z próchnicą należy do tych, na które istnieje tylko jedna odpowiedź. Jeśli chcemy zapomnieć o tym problemie, musimy szukać wsparcia w gabinecie stomatologicznym. Sytuacja zaczyna się komplikować, gdy nasz cel jest bardziej ambitny i dążymy przede wszystkim do tego, aby próchnica nie prześladowała nas również w przyszłości. Jej wczesne stadia przebiegają bezobjawowo, nie oznacza to jednak, że nie mamy szans na stłumienie jej rozwoju w zarodku.

Prawidłowa higiena jamy ustnej jako podstawa

Walka z pierwszymi objawami próchnicy będzie skuteczna przede wszystkim wtedy, gdy będziemy pamiętali o tym, jak duże znaczenie ma troska o higienę jamy ustnej. Wbrew obawom wielu osób, nie należy ona do przesadnie skomplikowanych. Pamiętajmy więc przede wszystkim o konieczności mycia zębów po każdym posiłku oraz o tym, że czynność ta nie powinna trwać krócej niż dwie minuty. Ważna jest nie tylko częstotliwość mycia, ale również jego jakość. Warto zainteresować się zarówno pastą o dużej zawartości fluoru, jak i odpowiednio dopasowaną szczoteczką. Pamiętajmy też o tym, że istnieją takie miejsca w naszej jamie ustnej, do których dostęp jest mocno ograniczony. Bakterie próchnicowe bardzo je lubią, dobrym pomysłem może się więc okazać regularne sięganie po nić dentystyczną i płyn do płukania ust.

Wizyty kontrolne i ich zalety

Nawet regularne szczotkowanie zębów w pewnych okolicznościach może nie być na tyle skuteczne, aby uchronić nas przed próchnicą. Nie wolno więc zapominać o tym, że jedyną osobą, która jest w stanie rozpoznać chorobę we wczesnym stadium jej rozwoju jest lekarz stomatolog. Nie wolno więc rezygnować z regularnych wizyt w gabinecie ochotanausmiech.pl tylko dlatego, że zęby nas nie bolą. Lekarz może pomóc tez w uporaniu się ze zmianami, które jeszcze nie spowodowały próchnicy, mogą jednak zrobić to w najbliższym czasie. Właśnie w tym celu wykonuje się przecież piaskowanie zębów oraz zabieg pozwalający na usunięcie kamienia nazębnego. Przegląd dentystyczny powinien mieć miejsce przynajmniej raz w roku, jeśli jednak mamy świadomość tego, że nasze zęby lubią stwarzać problemy, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby odwiedzać gabinet stomatologiczny co sześć miesięcy.

dentysta bada pacjenta

Prawidłowa dieta i jej znaczenie

Czasem najlepszą metodą chronienia się przed próchnicą jest sięganie po te produkty, które są szczególnie nieatrakcyjne dla bakterii. Tu warto wspomnieć przede wszystkim o mleku i przetworach mlecznych, choć cennym wsparciem mogą okazać się również owoce i warzywa, jaja, pełnoziarniste pieczywo oraz zielona herbata. Wszystkie wymieniane tu produkty skutecznie uzupełniają niedobory wapnia oraz fluoru, mają też działanie bakteriobójcze i minimalizują ryzyko wystąpienia stanów zapalnych dziąseł.

Najlepszym sposobem odżywiania się jest ten, który zakłada przyjmowanie pięciu niewielkich posiłków. Chcąc być pewnym, że nie zagrozi nam próchnica, dobrze jest przy tym myć zęby po każdym z nich. Oczywiście, nie zawsze jest to możliwe. Jeśli więc lekarz nie widzi przeciwwskazań dla takiego rozwiązania, mycie zębów można zastąpić, w szczególnych okolicznościach, żuciem gumy bez cukru. Bardzo niebezpieczne okazują się fast foody, które oblepiają zęby. Należy też uważać na słodycze. Te są szczególnie zdradliwe wtedy, gdy jemy je w nocy, tuż przed snem i już po wieczornym szczotkowaniu zębów.