w górach

Co należy zawsze mieć ze sobą w górach?

Przed każdym wyjściem w góry warto pamiętać o zabraniu ze sobą podstawowych przedmiotów, które pozwalają zwiększyć bezpieczeństwo podczas wyprawy. Nie ma sensu na siłę oszczędzać miejsca w swoim plecaku – chodzi przecież o Twoje zdrowie, a czasem nawet życie.

Papierowa mapa

W czasie górskiej wędrówki łatwo jest zboczyć z trasy, a następnie zabłądzić. Sprawa staje się najbardziej problematyczna, jeżeli stanie się to niedługo przed zmrokiem. Dlatego warto zawsze zabierać ze sobą mapę przed wyjściem na szlak. Najpewniejsza jest jej papierowa wersja; nie musimy być wtedy zależni od telefonu, który w każdej chwili może się rozładować lub ulec awarii.

Telefon komórkowy

Kiedy będziesz przeczuwać zbliżające się niebezpieczeństwo, wtedy niezwłocznie należy wezwać pomoc. Niezbędny w tym celu jest telefon komórkowy, który pozwala skontaktować się z bliską osobą lub ratownikami GOPR-u. Pamiętaj o tym, aby przed wyjściem naładować do pełna baterię w urządzeniu. W jego pamięci powinien znajdować się numer do GOPR-u oraz numer ICE. Warto rozważyć także zabranie ze sobą powerbanku lub wymiennej baterii do telefonu. Aby ułatwić ratownikom identyfikację Twojej osoby, niezbędne będzie również spakowanie dowodu osobistego.

mapa w ręku

Buty trekkingowe za kostkę

W górach nadal możemy spotkać lekkomyślnych turystów, którzy przemierzają szlaki w niskim, letnim obuwiu. Chcąc zminimalizować ryzyko kontuzji kostki, stawu skokowego czy kolan, należy koniecznie wziąć ze sobą w góry buty trekkingowe sięgające za kostkę. Najlepiej, aby posiadały one oddychającą i wodoodporną membranę, dzięki czemu sprawdzą się w zmiennych warunkach pogodowych.

Kurtka przeciwdeszczowa i wiatroszczelna

Wychodząc na wysokie szczyty łatwo się przeziębić. Dlatego nie jest dobrym pomysłem udanie się na szlak bez odpowiedniej odzieży. Kluczowy jej element stanowi kurtka, która powinna chronić przed silnymi podmuchami wiatru, zapewniać komfort termiczny, a także nie może przemakać. W chłodniejszej porze dobrze jest również zabrać ze sobą ciepły polar.

Koszulka na zmianę

Góry mają to do siebie, że warunki pogodowe potrafią zmienić się diametralnie w kilka chwil. Nieraz ma miejsce taka sytuacja, że dochodząc na szczyt jesteśmy mocno spoceni i mamy mokre plecy. Zaczyna wtedy mocno wiać i bardzo łatwo o nabawienie się choroby. Dlatego obowiązkowo w plecaku każdego turysty powinna znaleźć się dodatkowa koszulka na zmianę.

plecak mapa

Dobrze wyposażona apteczka

Nigdy nie wiesz, w jakim momencie przydarzy Ci się bolesna kontuzja. Dlatego zabierz ze sobą apteczkę, wyposażoną w takie przedmioty jak: plastry z opatrunkiem, bandaże, wyjałowione opatrunki, maść i tabletki przeciwbólowe, nożyczki, butelka wody utlenionej, opaska uciskowa na kolano, trójkątna chusta, rękawiczki lateksowe oraz folia termiczna.

Co zabrać do picia i jedzenia?

Niedoświadczeni turyści często zapominają zabrać ze sobą w góry dużej ilości wody mineralnej, przez co narażają się na odwodnienie. W plecaku powinna znaleźć się co najmniej jedna 1,5 litrowa woda na osobę. Nie można również zapominać o posiłkach. Najlepiej sprawdzają się produkty wysoko węglowodanowe, które błyskawicznie dostarczają energii, np. czekolada, batony czy suszone owoce.

5 comments

  • Przenośny grill 🙂 bez tego biwak w górach nie ma sensu ha ha ha 🙂

  • Od siebie dodam, że rzeczy w plecaku najlepiej mieć zapakowane w nieprzemakalny worek, reklamówkę itp.

  • Oprócz tego co napisałeś ja zawsze zabieram ze sobą w góry matę słoneczną przy pomocy której mogę mieć troszkę prądu świetna rzecz do podładowania telefonu ale niestety strasznie droga 🙁

  • Dobry śpiwór, namiot, latarkę, scyzoryk wielofunkcyjny, kuchenkę przenośną, telefon i powerbank, mapa jest w telefonie ale jak zdechnie bateria to na nic to się nie zda dobrze jest mieć więc powerbank który zasili telefonik gdy bateria już na wykończeniu. Jak idziemy w góry z nasza paczką zabieramy też krótkofalówki.

  • Myślę, że o tym co warto mieć ze sobą w górach zdamy sobie sprawę w sytuacji gdy o tym zapomnimy 😛

Comments are closed.