Biwak zimą? O tym musisz pamiętać!

Biwakowanie zimą w górach nie jest łatwe. Wymaga ono bowiem zarówno umiejętności oraz doświadczenia, jak i posiadania odpowiedniego sprzętu. Oto kilka istotnych kwestii, o których musisz pamiętać wybierając się na swój pierwszy górski biwak.

Wybór i rozbicie namiotu

Bezpieczne i komfortowe spędzenie nocy w warunkach górskich wymaga posiadania odpowiedniego namiotu. Powinien być on przystosowany do użytkowania na śniegu i posiadać możliwie mocną oraz odporną na wiatr konstrukcję. Jednocześnie nie może cechować się zbyt wysoką wagą – zwłaszcza, jeśli planujemy przenosić go przez wiele kilometrów. Podczas rozbijania namiotu należy zachować staranność: nie możemy bowiem ryzykować porwania go przez silny wiatr.

Równie istotne jest wybranie odpowiedniego miejsca. Gdzie zatem najlepiej rozbić namiot? Otóż z pewnością powinniśmy unikać stoków narażonych na zejścia lawin. Nie warto poza tym ustawiać namiotu w miejscach stromych lub nadmiernie odsłoniętych (powodem są silne wiatry).

plecak

Jedzenie

Decydując się na zorganizowanie biwaku w górach, nie wolno nam lekceważyć kwestii związanych z jedzeniem. Nie możemy bowiem pozwolić, aby nasz organizm osłabł – pozbawieni sił nie tylko będziemy się wolniej poruszać, ale i narazimy się na ryzyko nadmiernego wychłodzenia organizmu. Warto zatem stawiać na posiłki wysokokaloryczne, dostarczające znacznej ilości energii.

Odzież

Ubrania zabrane na zimowy biwak muszą spełniać pozornie sprzeczne ze sobą funkcje. Z jednej strony powinny doskonale chronić przed zimnem i wilgocią, z drugiej zaś odprowadzać pot na zewnątrz oraz nie dopuszczać do przegrzania organizmu. Praktyczną regułę stanowi takie dobranie ubrań, aby zaraz po wyjściu z schroniska czy hotelu było nam trochę zimno – rozpoczynając marsz dość szybko się rozgrzejemy, unikając przy tym nadmiernego pocenia się.

buty

Obuwie

Temat prawidłowego doboru obuwia na górskie wyprawy jest niezwykle szeroki i mógłby stanowić motyw przewodni osobnego artykułu. W dużym skrócie, buty tego rodzaju muszą spełniać trzy warunki – być komfortowe, bezpieczne oraz zapewniać ochronę przed zimnem i wilgocią.