w gorach

Atrakcje turystyczne Beskidu Śląskiego

Beskid Śląski to pasmo górskie będące częścią Beskidów Zachodnich. Z reguły jest ono lubiane przez turystów, zapewniając znaczną liczbę atrakcji zarówno latem, jak i zimą. Poniżej przedstawiamy krótki przewodnik po najważniejszych z nich.

Szlaki turystyczne

Obszar Beskidu Śląskiego to wymarzony teren dla osób lubiących górskie wędrówki. Znajduje się tutaj bowiem przeszło kilkadziesiąt szlaków turystycznych, spośród których każdy turysta z pewnością znajdzie coś interesującego dla siebie. Warto także wspomnieć, iż właśnie w obrębie Beskidu Śląskiego zaczyna swój bieg Główny Szlak Beskidzki, który ciągnie się przez niemal pięćset kilometrów i sięga aż do Bieszczad.

Choć większość szlaków turystycznych przebiega na terenie Polski, niektóre z nich umiejscowione są po czeskiej stronie granicy.

Trasy rowerowe

Beskid Śląski uchodzi za region niezwykle przyjazny rowerzystom. Przygotowano tutaj wiele tras, umożliwiających aktywne spędzanie czasu na rowerze górskim. Nie brakuje wśród nich propozycji dla rowerzystów o nieprzeciętnych umiejętnościach i poszukujących silnych wrażeń podczas ekstremalnych zjazdów.

wycieczka w gory

Trasy narciarskie

Jeśli zaś planujemy odwiedzenie Beskidu Śląskiego zimą, koniecznie musimy zabrać ze sobą narty bądź deskę snowboardową. Znajdziemy tu bowiem niezliczone stoki narciarskie – zazwyczaj świetnie przygotowane i wyposażone w rozwiniętą infrastrukturę.

trasa

Choć najpopularniejszym celem zimowych wypraw pozostaje Szczyrk, to jednak istnieje wiele innych miast i miejscowości, które z pewnością warto odwiedzić. Jednym z nich jest Wisła, będąca miejscem urodzenia Adama Małysza. Znajduje się tam skocznia o punkcie konstrukcyjnym K120 (na której corocznie organizowane są zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich), a także prywatne muzeum poświęcone dokonaniom naszego najsłynniejszego skoczka.

Wisłę otaczają zaś malownicze stoki, pełne doskonale przygotowanych tras narciarskich, a przy tym znacznie mniej oblegane przez turystów niż te znajdujące się w Szczyrku (nie licząc okresu, gdy organizowane są wspomniane wyżej zawody).